Dünyanın en yüksek kapasiteli şarj istasyonu !

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır ve Hesaplanır ?
Eylül 20, 2018
Dizel Partikül Filtresi Nedir Nasıl Çalışır?
Eylül 21, 2018

Elektrikli araçlarla birlikte bu araçları besleyen şarj altyapısı ve istasyonları da hızla gelişiyor. 475 kW kapasiteli yeni şarj istasyonu ise bu alanda sınırları biraz zorluyor.

Rekorun arkasında Tritium isimli Avustralya merkezli bir şirket bulunuyor. Şirketin geliştirdiği 350 kW’lık ultra hızlı şarj istasyonları, Avrupa’daki Ionity şarj şebekesinde kullanılıyor.

Tritium’un yeni şarj istasyonu ise 475 kW’a kadar güç sağlayabiliyor. Şirket yeni sistemi “ölçeklenebilir, esnek, benzersiz bir HPC sistemi” olarak tanımlıyor.

Şirket yüksek kapasiteli istasyonuna dair bir görsel de yayınlamış durumda:

Tritium’un Ionity şarj ağına yerleştirmeye başladığı 350 kW’lık istasyonları bile şu anda herhangi bir elektrikli aracın alabileceğinden daha yüksek şarj oranına sahip.

Geleceğe dönük tasarlanan bu istasyonlardan yararlanabilecek ilk elektrikli otomobilin Porsche Taycan olması bekleniyor. Porsche Taycan’ın bu istasyonlarda 15 dakikada yüzde 80 oranında şarj olması mümkün.

Benzer bir durum 475 kW’lık yeni istasyonların konuşlandırılmasıyla da gerçekleşebilir. Elektrikli yolcu otomobillerinden önce daha büyük elektrikli ticari araçların bu istasyonlardan faydalanmaları bekleniyor.

Son zamanlarda bu pazarlardaki talebi desteklemek için ABD ve Avrupa’da yeni ofisler açan Tritium şu anda yatırımlarını İngiltere üzerinde yoğunlaştırıyor.

 

Bir önceki yazımız İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır ve Hesaplanır ? yazımız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir