Engelli Araç Alımı ve Şartları Nelerdir ?

TRAMER KAYITLARINDAN KORKMAYIN !
Eylül 19, 2018

Engelli Araç Alımı Nedir?

Vatandaşlara araç alımlarında ötv indirimi ve ötv muafiyet hakkı devlet tarafınca tanınmaktadır.Herhangi bir engel durumu söz konusu olmayan sağlıklı bireylerin ödemek zorunda bulunduğu özel tüketim vergisi üzerinden engelli bireylere tanınan indirim veya muafiyet hakkı tanınır.bireyin hangi kampanyadan yararlanmak istediği engel durumu seviyesiyle belirlenir şartlar hangisine uyarsa indirim veya muafiyet alır.

ÖTV Muafiyeti

2018 yılında tüzükte yürürlüğe giren yeni anayasaya göre engel durumu %90 ve bu sayının üzerinde olan bireyler bu durumda raporu kanıtlayarak özel tüketim (ÖTV) vergisinden muaf tutularak bir otomobil satın alma hakkına kavuşurlar .

Yüzde 90 engelli raporu kimlere verilir?

Bu raporun alınabilmesi için engel sınıfı olarak bireyin ağır engelli kategorisinde bulunması gerekir.Bu kişinin ihtiyaçlarını kendi karşılayıp karşılamadığına bakılarak hastaneler tarafından uzman hekimlerin toplanmasıyla alınabilir.

ÖTV İndirimi

Engelli bireylerin  araç alabilmeleri için engel raporunun en az %40 olması gerekmektedir.

Engelli Araç Alımı Şartları

Engelli adına aracı alacak kişinin ehliyet sınıfı b olması gerekir.engelli aracı kendi adına alacaksa mesela ortopedik engelli araç alımında kişinin yanlızca engelli bireylerin alabildiği H sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekmektedir.alınacak aracın kayıt altında daha rahat tutulabilmesi ve herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına aracın sıfır olması gerekir.

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

Engelli araç alabilmek için elimizde 2 adet belge bulunması gerekmektedir.Bunlar Tam teşekküllü bir hastaneden araba alınacak kişinin araba kullanma durumunun ve engel statüsünün belirtildiği engelli raporu ve ehliyetinin olması gerekmektedir

Engelli Araç Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı?

ÖTV muafiyetinden yararlanmak için rapor %90 , ÖTV indiriminden yararlanmak için en az engelin %40 olması gerekir.

Engelli İndirimiyle Başkasına Araç Alınabilir Mi?

Engelli indirimiyle başkasına araç alınamaz. Yalnızca %90 ve üzeri engel durumunda sizin yerinize başkası araç alabilir. Bu durumda 3.derece akraba kısıtlama şartı vardır. Bu kişiler aşağıda belirtilmiştir:
Birinci Derecede Kan Hısımları
Kişinin; Çocukları [ve eşleri],Annesi [ve eşleri],Babası [ve eşleri].
Birinci Derecede Sıhri (Kayın) Hısımlar
Kişinin; Eşinin Annesi [ve eşleri],Eşinin Babası [ve eşleri].
İkinci Derecede Kan Hısımları
Kişinin; Kardeşleri [ve eşleri],Torunları [ve eşleri],Büyük annesi [ve eşleri],Büyük babası [ve eşleri].
İkinci Derecede Sıhri (Kayın) Hısımlar
Kişinin;Eşinin kardeşleri (kayın, baldız, görümce) [ve eşleri],Eşinin büyük annesi [ve eşleri],Eşinin büyük babası [ve eşleri].
Üçüncü Derecede Kan Hısımları
Kişinin;Kardeşinin çocukları (yeğenleri) [ve eşleri],Dayısı [ve eşleri],Amcası [ve eşleri],Halası [ve eşleri],Teyzesi [ve eşleri].
Üçüncü Derecede Sıhri (Kayın) Hısımlar
Kişinin;Eşinin kardeş çocukları (kayın, baldız ve görümce çocukları) [ve eşleri],Eşinin dayısı [ve eşleri],Eşinin amcası [ve eşleri],Eşinin halası [ve eşleri],Eşinin teyzesi [ve eşleri].

Engelli İndirimiyle Aldığım Arabayı Satabilir Miyim?

Alınan aracın 5 yıl süreyle satamazsınız.Satılmak istenen aracın Ötv’si hesaplanır ve arabayı satın alırken ödemediğiniz ÖTV tutarı sizden tahsil edilir.Benim tavsiyem aracınızı 5 sene dolmadan satmamanız günümüz şartlarında vergi ödemesi zorunuza gidebilir.

Engelli Araç Alımı Nasıl Hesaplanır?

Engelli indiriminden faydalanarak alacağınız aracın ÖTV’si aracın motor gücüne ve tutarına göre değişir.

Engelli Engel Araç Alımı Şartları 2018

ÖTV indiriminin tamamından faydalanmak için % 90 ve üzeri raporu olması gerekir. Durumu araç kullanmaya uygun ise kendisi değil ise en fazla 3. dereceye kadar akrabası veya özel şoförü kullanabilir.
Bunun dışında yani % 90 ve üzeri haricinde raporu olanlar engelli ÖTV indiriminden kısmen yararlanabilirler.

Özel ilaveler yapılmış araç kullanacak olanlar H sınıfı ehliyet sahibi olmak ve aracı sadece kendisi kullanmak zorundadır. Sol ayağı engelli olanlar B sınıfı ehliyet ile kısmen ÖTV indiriminden faydalanarak aldığı otomatik aracı hem kendi hem de akrabaları kullanabilir.

 

 Araç Alımı İçin Rapor Oranı Kaç Olmalı

% 40 ve Üzeri Engelli Raporu ile Araç Satın Almak

Öncelikle kişilerin engellerine yönelik rapor almaları gerekmektedir. Ayrıca bu rapor üzerinde de engelli bireyin engelinin özel tasarlanmış araçları kullanmasında bir sakınca olmadığına dair bir ibare bulunması gerekir.

% 90 ve Üzeri Engelli Raporu ile Araç Satın Almak

% 90 ve üzerinde engele sahip olan bireyler engelleri el verdiği ölçüde araçları kendileri kullanabiliyorsa % 40 ve üzeri engele sahip bireyler ile aynı işlemler üzerinden araç satın alabilirler.

Özürlü Araç Alımı İçin Rapor Oranı Kaç Olmalı?

Kanun maddelerine göre engelli bireyler, araç alımlarında ÖTV olarak bilinen özel tüketim vergisinden muaf olmaktadırlar. Bunun oluşabilmesi için 2 farklı durumun gerçekleşmesi gerekir:
1-) Sakatlık Oranının % 90 ve Üzerinde Olması

% 90 ve üzerinde olan engeli bulunan bireyler, almış oldukları araçlarını kendi başlarına kullanamayacak durumda olduklarından  ÖTV’den tamamen muaf tutulurlar.
Ancak, engeli olmasına rağmen aracı kendi kullanmak isteyen kişiler, alacakları aracı engeline göre düzenletmelidirler. Engelini belgeleten kişiler, ÖTV ödemeksizin araç sahibi olabilirler.
Ayrıca sakatlık oranını % 90 ve üzerinde olan kişiler üzerinden de araç alınması mümkündür. Bu şekilde alınan araçlardan da ÖTV alınmamaktadır.  Bunun için engellinin yakını veya çalışanı olma koşulu bulunur.

2-) Sakatlık Oranının % 90’ın Altında Olması

Engel oranı % 90’ın altında olan kişiler alacakları otomobilde engellerine yönelik düzenleme yaparak ÖTV muafiyetinden yararlanabilirler. Engelli raporu ile satın alınan aracın bir başkası tarafından kullanılması durumunda da ÖTV’den muaf olunmamaktadır.
Bu haktan yararlanmak için ilgili engelli kişi hastaneden “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır.” ibaresinin bulunduğu bir rapor almalıdır. Yalnızca sol bacaktan engeli bulunan engelliler ise “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır.” ibareli rapor almalıdır.

 

 

1 Comment

  1. arif can dedi ki:

    başarılı güncel konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir